EKMEK ZAMMI BASIN AÇIKLAMASI

(TESOB) Başkanı Fehmi Çankaya”Una zam yapmasınlar un fiyatlarını aşağı çeksinler biz de ekmeğe zam yapmayalım”

Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Fehmi Çankaya ve Tokat Ekmekçiler odası başkanı Bekir Yurtbayla birlikte gündem de olan Tokat’ta  ekmeğe  yapılacak olan  zam hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

Sözlerine Ermenistan’ın Azerbaycan olan saldırısıyla ilgili açıklamalarıyla başlayan (TESOB) Başkanı Fehmi Çankaya,” Ermenistan’ı can Azerbaycancımıza yaptığı saldırıdan dolayı kınıyorum. Her zaman, her şeyimizle can Azerbaycancımızın yanındayız” dedi.

Tokat’ta ekmeğe yapılacak olan zam hakkında konuşan Başkan Fehmi Çankaya,” Tüm Türkiye de olduğu gibi Tokat’da korona virüs salgınından, bu salgın döneminden en çok esnaflarımız etkilendi. Biz bu zdönemde her zaman esnafımızın da vatandaşımızın da yanında olmaya çalıştık. Fakat gerçekten de esnafımız zdönemler geçiriyor.  İnşallah bu dönemi el ele vererek atlatacağız. Bir çok il de de olduğu üzere ekmeğe yapılacak olan zam gündem de. Fırıncı esnafımızın taleplerini dinledik.  Esnafımızın zam talebi oldu. Bunu Türkiye Fırıncılar Federasyonuna ilettik.  Federasyonumuzda ilgili bakanlığa iletti ve onay bekliyoruz. “ şeklinde konuştu.

“Artan maliyetler fırıncıları zduruma soktu”

Zam talebine yetkililerin gerekçeleri incelemesinin ardından dönüş yapacaklarını, onay beklediklerini belirten Çankaya,” Artan maliyetler fırıncıları zduruma soktu. Tokat’ımızın şöyle bir dezavantajı var. Ekmek fabrikaları şehir merkezinden dışarıda bunların yakıt maliyetleri var. Sıcak para sağlayamıyorlar. Elektriğe gelen, akaryakıta gelen zam en önemlisi de una gelen zam ekmeğe yapılacak olan zammı gerekli kıldı. Yaklaşık 18 aydır ekmek fiyatı aynı. Ekmeğe zam yapılmadı. Fakat 70-80 lira olan un bugün 130-140 lira olmuş. Un fiyatları da bizim durduramadığımız, engelleyemediğimiz bir hammadde gideri.  Bundan dolayı esnafımızın maliyetleri çok yükseldi. 200 gramlık ekmek 1,25 liradan, 1,50 liraya yükselecek. Bizim talep ettiğimiz zam miktarı yaklaşık yüzde 20. Fakat esnafın hammaddelerinin ve genel giderlerinin zamanı yüzde 40`ın üzerinde. Bizim talep ettiğimiz zam aslında çok büyük bir zam değil. Geçen bir gazatenin manşetin de “Vatandaşın ekmeğiyle oynuyorlar” diye bir ifade yer almış biz kimsenin ekmeğiyle oynamıyoruz.  Biz esnafımızın taleplerini dile getirdik. Biz hem esnafımızın hem vatandaşımızın yanındayız. Una zam yapmasınlar un fiyatlarını aşağı çeksinler biz de ekmeğe zam yapmayalım. Vatandaşlarımızın esnafın bu zdöneminde onlara yardımcı olmalarını, anlayışla karşılamalarını talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Şu an da gerçekten esnafımızın yaşayacak durumu kalmadı”

Esnafımıza bu  salgın dönemin de  devletimizin sunmuş olduğu kaynaklardan yararlanması için gerekli bilgilendirmeyi yaptıklarını ifade eden Başkan Çankaya,” Oda olarak  kendi bütçemiz doğrultusunda her  esnafımızın yanında olmaya çalıştık. Fakat Bağkur, sigorta vergi ne kadar devletimiz ertelese de, Şu dönem de bir aylık bağ kurunu yatıramayan esnafımız kış ayın da bağkurunu nasıl yatıracak. Biz gerekli çalışmamızı ilgili bakanlığımızla yaptık. Genel kapsamlı bir yapılandırma. 2020 yılını atlayarak 2021 yılına faizsiz bir öteleme  bekliyoruz. İnşallah proje olursa esnafımız biraz rahatlar, yoksa şu an da gerçekten esnafımızın yaşayacak durumu kalmadı” dedi.

Artan maliyetlerin fırıncıları zduruma soktuğunu belirterek ekmek fiyatlarında artış yapılması gerektiğini ifade Tokat Ekmekçiler Odası Başkanı Bekir Yurtbay,”Tokatta ekmek üreticileri giderlerini karşılayamadıklarından dolayı 20  zam talebinde bulunduk. Türkiye Fırıncılar Federasyonuna ilettik, ve onay bekliyoruz. Son 5 yılda un fiyatları yüzde yüzün üzerinde arttı.  70-80 lira olan un bugün 130-140 lira olmuş.Bizim talep ettiğimiz zam miktarı ise  yüzde 20” dedi.

Başkan Yurtbay,” 200 gramlık ekmeğin yüzde 20`lik zam uygulanarak 1 lira 50 kuruştan satılmasını talep ettiklerini,  Ekmeğe zam istenmiyorsa, un fiyatlarının düşürülmesini, fırıncıların ekonomik olarak desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

“Buna zam demek fırıncı esnafına hakarettir”

Ekmekçiler Odası Başkanı Bekir Yurtbay,” Ekmeğe yapılacak olan zam zam değil aslında. Bugün 1 bardak çay 1,5 lira olmuş. Buna zam demek fırıncı esnafına hakarettir.  Esnafın gideri yüksek. Fırıncı esnafının işçi maliyetleri, elektrik, vergisini de sayarsak esnaf işin içinden çıkamaz”  ifadelerini kullandı.